Visi jaunumi

Plastmasa un tās alternatīvas: iepakojuma šķirošana

2022. gada 22. Janvāris  
 
Sadzīves atkritumu šķirošana ir neatņemama daļa no trim vides ilgtspējas zelta likumiem: samazināt, atkārtoti izmantot un pārstrādāt. Visu planētu - cilvēkus, ekonomiku, dabu - ietekmē tas, cik daudz mēs katru dienu domājam par sadzīves atkritumiem. Tiek lēsts, ka līdz 75% no visiem pasaulē radītajiem atkritumiem var tikt nodoti otrreizējai pārstrādei vai atkārtoti izmantoti. Latvijas iedzīvotājiem izmest aizvien ir vieglāk nekā šķirot, bet mūsu atkritumi ir gan indivīdu, gan organizāciju, gan valsts atbildība. Izstrādājumi, kas ir sasnieguši savu pirmo lietojuma mērķi, nebūt nav bezvērtīgi - lielākajai daļai materiālu ir augsta otrreizējās pārstrādes vērtība, un atkritumu šķirošana var būt ieguvums mums visiem. Dzīvojot patēriņa laikmetā, aug mūsu apetīte pēc jaunām lietām, bet mums jāraugās no perspektīvas, kas varētu pārvērst atkritumu apsaimniekošanas problēmu par iespēju. [caption id="attachment_38013" align="aligncenter" width="344"]papīra salmiņi krāsaini Plastmasas alternatīvas: papīra un bambusa šķiedras salmiņi[/caption]

Kāpēc atkritumu šķirošana ir tika nozīmīga 21. gadsimtā?

Šķirošanas procesam ir daudz lielāka nozīme nekā tikai uz izgāztuvi nogādāto atkritumu daudzuma samazināšana - otrreizējai pārstrādei ir arī ekonomiski un sociāli ieguvumi:
  1. Papīra un koksnes pārstrāde var ietaupīt mežu resursus. Šķirotas plastmasas pārstrāde nozīmē mazāk jaunas plastmasas ražošanu. Metāla pārstrāde - mazāku nepieciešamību pēc ieguves, un stikla šķirošana mazina dabas resursu, piemēram, smilšu, izmantošanu. Protams, procesa realitāte ir sarežģītāka, taču arguments ir vienkāršs.
  2. Pārstrāde samazina nepieciešamību audzēt, novākt vai iegūt jaunas izejvielas no Zemes. Tas samazina kaitējumu, kas tiek nodarīts pasaulei - vairāk skābekļa mums, mazāk novirzītu upju gultnes, mazāk savvaļas dzīvnieku bojāeju, mazākas oglekļa emisijas.
  3. Produktu nodošana otrreizējai pārstrādei prasa mazāk enerģijas, nekā izgatavošana no jaunām izejvielām. Piemēram, pārstrādāt alumīniju patērē par 95% mazāk enerģijas, nekā ražojot to no jauna.
  4. Atsakoties no liekiem sadzīves atkritumiem, varam kavēt klimata pārmaiņas - metāna gāzes, oglekļa dioksīda izdalīšanos no poligoniem.
  5. Otrreizējai pārstrādei ir arī ekonomiska funkcija. Ir lētāk atbrīvoties no pārstrādātiem atkritumiem nekā no jauniem. Tātad, jo vairāk šķirojam, jo vairāk ietaupām naudu, kas nes labumu mājsaimniecībām un uzņēmumiem.
  6. Kas svarīgi - pārstrāde rada darbavietas. Piemēram, metāla pārstrāde rada sešas reizes vairāk darba vietu nekā metālu nosūtīšana uz poligonu.
  7. Zaļo un bioloģisko atkritumu šķirošana ir lieliska ideja, kas rada vērtīgu kompostu.

Kā pareizi šķirot atkritumus?

Gandrīz viss iepakojums var tikt pārstrādāts, bet dažādiem materiāliem ir pielietojamas atšķirīgas tehnikas. Lielākais vairums pārstrādājamo materiālu, ko izmet atkritumos, ir baterijas, bioloģiskie produkti, apģērbs, elektronika, stikls, metāls, papīrs, plastmasa un citi. Kā pareizi šķirot un kurā konteinerā mest precīzi skaidro "Latvijas zaļais punkts", bet svarīga ir pareiza atkritumu apsaimniekošana gan indivīda, gan sabiedrības līmenī - jābūt pieejamiem attiecīgiem konteineriem, kā arī jānodrošina daudzveidīgu šķiroto atkritumu pārstrādes tehnoloģijas. plastmasas aizliegums

Plastmasas šķirošana un veidi: pārstrādājma un nepārstrādājama plastmasa

Plastmasa nav bioloģiski noārdāma - pat ūdenī tā ir gandrīz mūžīga, sadaloties mikroplastmasas gabaliņos tā caur zivīm un ūdens apriti nonāk atpakaļ cilvēka organismā. Lai dzīvotu atbildīgi pret mūsu planētu, vērts zināt, kādi ir plastmasas veidi, kā tos šķirot un cik bīstami tie ir. Plastmasas un iepakojuma izvēle ir solis ceļā uz vides saglabāšanu, tādēļ īsi apskatīsim visus izplatītākos plastmasas veidus.

PET (polietilēntereftalāts)

Šī veida plastmasa ir viscaurspīdīgākā, tādēļ PET pudeles izvēlas dzērienu iepakojumu ražošanai. No PET plastmasas ražoti arī pārtikas trauki, arī šampūnu pudeles. PET var pārstrādāt un ražot tekstilu, paklājus, spilvenus vai guļammaisu pildījumus.

HDPE vai HDPE (augsta blīvuma polietilēns)

Viena no visbiežāk izmantotajām sadzīves plastmasām. Augsta cietība un mazāk caurspīdīga. Cietās plastmasas kušanas temperatūra ir 120 ° C. No tās ražots piena, sulas un tīrīšanas līdzekļu iepakojums, kosmētikas līdzekļu pudeles, kā arī motoreļļas tvertnes. To var šķirot, bet ne atkārtoti ražot pārtikas iepakojumus. Pēc pārstrādes šo plastmasu izmanto dārza mēbelēs, caurulēs, sadzīves atkritumu tvertnēs un podu, kastu izgatavošanai.

LDPE vai LDPE (zema blīvuma polietilēns)

Augsta elastība, caurspīdība un cietība. Šis veids iztur 80 ° C temperatūru. Visbiežāk no tās ražoti lielveikalu maisi (LDPE). Atrodama arī kabeļu sistēmu izolācijā, ziepju un krēmu flakonos un plēves, saldētas pārtikas iepakojumā. Ekonomiski izdevīga ražošana no dabasgāzes. Pēc pārstrādes var izgatavot jaunus plastmasas maisiņus.

PP (polipropilēns)

Šim tipam ir viszemākais blīvums - tā nav elastīga, bet ir izturīga pret karstumu. Bieži ražo dzērienu salmiņus, pudeles, pārtikas trauku vākus. Te pieskaitāmi arī saldumu iesaiņojumi, virtuves piederumi un mikroviļņu krāsnī ievietojamie pārtikas konteineri. PP plastmasu var šķirot, pārstrādāt un ražot konteinerus, paplātes, slotas un iekārtu bateriju kastes.

PVC (polivinilhlorīds)

Eksperti uzskata, ka PVC ir bīstamākais plastmasas veids - tas ietver gan ražošanas procesu, gan šķirošanu. Viens no senāk atklātajiem plastmasu veidiem un bieži izmantots, jo PVC ir augsta izturība, vieglums, izolācijas spējas. Izmantota logu izgatavošanā, caurulēs, kas paredzētas dzeramā ūdens vai atkritumu transportēšanai, kabeļu pārklājumos, konstrukcijās, medicīnas produktos. PVC atrodams apavos, teltīs, baseinos. Šo plastmasas veidu uzskata par ļoti grūti pārstrādājamu - to var veikt tikai ļoti piesārņojošā rūpnieciskā veidā. Uzņēmumi meklē alternatīvas, bet iepakošanas nozare jau atsakās no šīs plastmasas.

PS un EPS (polistirols)

  Polistirola putuplasts - laba izolācijas spēja un triecienizturība. No tā bieži ražo pārtikas un termiskos traukus, ātrās ēdināšanas konteinerus, olu kastes, izmanto sadzīves iekārtu transportēšanai. Būvniecības joma to pieprasa funkcionalitātes dēļ - santehnika un putu izolācija. Medicīnā ražo testu mēģenes un citus diagnostikā izmantotus priekšmetus. Ir pārstrādājams, bet ar jaunās ES direktīvas stāšanos spēkā aizliegts vienreizlietojamā plastmasas iepakojuma izmantošanā, tāpat kā citi veidi.

Nešķirojama plastmasa

Ir arī plastmasu kategorija, kuru sastāvdaļas nav pilnībā zināmas - tās nav iespējams nodot otrreizējai pārstrādei. Te ietilpst arī plastmasas ar jauktu sastāvu, kas padara šķirošanu neiespējamu. Tādas ir, piemēram, polikarbonāts, poliuretāns, poliamīds un akrils. Nešķirojamas plastmasas tiek izmantotas kompaktdisku, desu iepakojumu, mīksto paciņu (zobu pastām vai mērcēm) ražošanā un pusfabrikātu iepakošanā cepšanai mikroviļņu krāsnī. [caption id="attachment_38018" align="aligncenter" width="380"]vienreizlietojamie trauki Vienreizlietojamie BIO trauki GEMOSS sortimentā[/caption]

Vienreizlietjamā iepakojuma alternatīvas un pieļaujamā plastmasas izmantošana

Kā zināms, 2021. gadā stājās spēkā ES direktīva par plastmasas aizliegumu vienreizlietojamā iepakojumā, lai atkritumos nonāktu pēc iespējas mazāk plastmasas. Tagad tos Latvijā vairs nedrīkst pirkt un pārdot. Aizvien drīkst izmantot plastmasu tur, kur nav pieejamas alternatīvas, piemēram, dzērienu krūzītēs, bet kādas tas ir alternatīvas? Daudzus iepakojumus un traukus varam aizstāt: maisiņi, kas ražoti no bioplastmasas, ēdiena trauki no biezināta kartona, krūzītes no papīra, šķīvji, bļodas un salmiņi no bambusa, cukurniedru šķiedras, karotes un dakšiņas no koka un kviešu klijām - Gemoss sortimentā ir visas papīra, kartona un augu izejvielu dabai draudzīgās alternatīvas. Šis šķirošanas un pārstrādes laikmets aicina mūs izvēlēties stikla un metāla dzērienu pudeles, uzglabāt pārtikas sagataves un sadzīves priekšmetus ilgtspējīgos metāla, stikla un koka konteineros. Atteikties no sadzīves ķīmijas vienreizējā iepakojuma kļūst vieglāk, iedziļinoties zero waste risinājumos. Iepazīties ar aktuālo aizliegumu vienreizlietojamo trauku izmantošanā aicinām šeit.

Līdzīgas receptes

 
 

Recepte: pavasarīgi spritz kokteiļi

 
 

Applelixir ābolu sidra etiķi: receptes organisma labsajūtai

 
 

Sāļās kūkas: receptes un ieteikumi

 
#recepte 

Veģetārs uzturs: receptes, inovācijas un tendences

Lai grauzdētu riekstu un saldenās vaniļas smarža uzbur svētku noskaņu katrās mājās, piedāvājam pagatavot gaisīgus mandeļu miltu cepumus.